OLD GREENWICH — Fittingly, Charlie Sandison’s first victory came Sunday at an event where he first tested his triathlon skills — the Greenwich Cup Triathlon.

A 21-year-old Darien resident, Sandison was one of more than 300 athletes that appeared at Greenwich Point before 7 a.m., Sunday, while many in the area were asleep. The early start to the day was well worth it for Sandison and numerous other competitors who flourished at the 2016 Hospital for Special Surgery Greenwich Cup Triathlon.

Sandison was the event’s overall winner and men’s champion, finishing the race in an impressive time of 1 hour, 7 minutes and 10 seconds. The triathlon began with a half-mile swim at Greenwich Point, followed by 15-mile bike ride through Greenwich and Stamford. The competition concluded with a grueling 3-mile run at Greenwich Point, some of which took place on the sand.

“I love this triathlon, it was my first-ever triathlon when I was 17 years old,” said Sandison, a native of Scotland, who has resided in Darien for 10 years. “My family and I have done it every year since. I have never come in first before, so it’s special to win this event since it was the first one I ever competed in.”

A college student focusing on international relations and geography, Sandison was a swimmer and runner in high school, but is now also an avid cyclist.

“The run is my strongest suit, but I enjoy cycling the most,” said Sandison, whose father James and brother Angus also competed in the triathlon. “The swim was hard today, but I’m happy with today’s results. I’m already looking forward to it next year.”

New Milford’s David Smith, a former Greenwich resident, placed second overall, posting a time of 1:11.28. Juan Diaz from Darien was third (1:12.04), followed by former Greenwich resident and past Greenwich Cup Triathlon champion Peter Cooke (South Portland, Maine, 12:12.25) and Peter Eddy from Brooklyn, N.Y. (1:12.53).

“It’s always a treat to be on the podium,” said Smith an airplane pilot, who will soon compete in a triathlon in Atlantic City. “I’ve always been really close, so it’s nice to be in the top two. I love running at Tod’s Point — this is still my favorite place to run and I run in a lot of places around the country.”

Smith participated in the triathlon with his wife Brooke, who earned top honors in the female 40-49 year-old age group (1:22:34).

“I’m pleased with my performance,” said Brooke Smith, a doctor. “The run on the grass is tough and I’m not used to running on sand, but it’s such a great race. The course is challenging and a lot of fun too.”

Elizabeth Pratt from Bronxville, N.Y., was the overall female champion, crossing the finish line in 1:13:12. She also placed sixth overall in the triathlon. Jeffrey Hussey of Greenwich finished seventh (1:13:32), while Jerome Isakove (New York, N.Y., 1:13.44), Nicole Mongelli (Brooklyn, N.Y., 1:14.41) and Thomas Savarese (Huntington Station, N.Y., 1:15:28) rounded out the top-10 overall finishers.

“I was fortunate enough to win it last year too,” said Pratt, who was a member of the U.S. Women’s Olympic Rowing team that competed in the 2002 Summer Olympics in Sydney, Australia. “They do a great job of putting this race together and I also like it because it is close to home. It’s one of the hardest courses. When you’re on the bike, you really have to keep your wits about you, because the turns come up quick. The run is beautiful — there are very few runs like this.”

Megan Kelly of Greenwich finished second in the women’s wave, registering a time of 1:15:57. Sunday marked Kelly’s 12 Greenwich Cup Triathlon.

“I try to come back every year,” Kelly said. “I love seeing a lot of local competitors and a lot of friends. The course is challenging and you can’t ask for a more beautiful location than Tod’s Point.”

The Hospital for Special Surgery Greenwich Cup, presented by Betteridge and sponsored by Threads & Treads, Greenwich Time, William Raveis Real Estate, Equinox and Volvo of Stamford, also featured male and female age group champions.

Olivia Hodel of Wilton was the female 19-under champion (1:38:22), while Caroline Murphy from Redding was second in the division (1:41.23). Gavin West of Old Greenwich was the male 19-under winner (1:19.39).

“This was my first triathlon and I was inspired to compete from watching my dad,” said West, a 13-year-old Brunswick School student. “He is doing a lot of triathlons and Iron Man competitions, so I wanted to try it out. It was a great experience. The swim was fun, I’ve never done open water swimming before. I would like to do more of these.”

Other age group winners included: Camilla Wade-West (20-29 year-old female, Westport, 1:25.15); Savarese (20-29 year-old male, Huntington Station, 1:15:28), Claire Fuzesi (30-39 year-old female, Old Greenwich, 1:24:37), Hussey (30-39 male, Greenwich, 1:13:32), Brooke Smith (40-49 female, 1:22.34), Peter Cooke (40-49 male, Portland, Maine, 1:12.25), Lauren Smith (50-59 female, Katonah, N.Y., 1:29.26), Dean Deloe (50-59 male, Stamford, 1:17:09), Holly Jonas (60-69 female, Woodbury, N.Y., 1:38.16), Rick Booth (60-69 male, Smithtown, N.Y., 1:19:36) and David Pitches (70-79 male, New York, N.Y., 1:57:58). Team Marinaccio was the relay team winner (1:16:09.).

david.fierro@scni.com; 203-625-4423

2016 HSS Greenwich Cup Triathlon at Greenwich Point

Results

Charlie Sandison, Darien, 1:07:10; David Smith, New Milford 1:11:28; Juan Diaz, Darien, 1:12:04; Peter Cooke, South Portland Maine, 1:12:25; Peter Eddy, Brooklyn N.Y., 1:12:53; Elizabeth Pratt, Bronxville, N.Y., 1:13:12; Jeffrey Hussey, Greenwich, 1:13:32; Jerome Isakov, New York, N.Y., 1:13:44; Nicola Mongelli, Brooklyn, N.Y., 1:14:41; Thomas Savarese, Huntington Station, N.Y., 1:15:28; Krzysztof Bury, Ridgefield, 1:15:32; Kevin Cavanaugh Riverside, 1:15:36; Megan Kelly, Greenwich, 1:15:57; Relay Team Marinaccio, 1:16:09; Ian Akehurst, Norwalk, 1:16:12; Robin Malloch, Greenwich, 1:16:23; Francisco Garrido, Greenwich, 1:16:25; Taiju Matsuka, 1:16:45; Ryan Hayes, Stamford, 1:16:50; Bill Curcio New Canaan, 1:17:03; Dean Deloe, Stamford, 1:17:09; Pavol Blaho, White Plains, N.Y., 1:17:18; Robert Carlson, Old Greenwich, 1:18:33; Bruce Semer, Greenwich, 1:19:17; Rick Booth, Smithtown N.Y., 1:19:36; George W. Bednar, Old Greenwich, 1:19:39; Gavin West, Old Greenwich, 1:19:39; Tomas McMillan, Glen Cove, N.Y., 1:19:51; James Sandison, Darien, 1:19:57; Angus Sandison, Darien, 1:20:12; Philip Gormley, Rye, N.Y., 1:20:35; Gillian Geiger, Riverside, 1:21:03; Fred Kniffin, Middlebury, Vt., 1:21:17; Ryan Demis, Chappaqua, N.Y., 1:21:30; Ivan Diaz, Bronx, N.Y., 1:21:44; Yori Gabay, Stamford, 1:22:12; Andrew Ludel, Westport, 1:22:14; Rodney Cutler, Mamaroneck N.Y., 1:22:25; Ben Madden Old Greenwich, 1:22:33; Brooke Smith, New Milford, 1:22:34; Chris Pollack 1:22:42; Steve Cognato, Danbury, 1:22:44; Karl Malchow, Old Greenwich, 1:22:50; Michael Demis, Chappaqua, N.Y., 1:23:00; Annette Fiore, Riverside, 1:23:13; Marco Marchese, Riverside, 1:23:49; Eddie Jin, Scarsdale, N.Y., 1:23:53; Daniel Naus, Stamford, 1:24:23; Claire Fuzesi, Old Greenwich, 1:24:37; Paul Forster, Old Greenwich, 1:24:47; Camilla Wade-West, Westport, 1:25:15; Chris Baxter, Greenwich, 1:25:21; William Bass, Stamford,1:25:24; Patrick Hughes, Fairfield,1:25:25; Berk Wheeler, Greenwich, 1:25:27; Jamie Fishlow, Old Bethpage, N.Y., 1:25:39; Jason Linn, Danbury,1:25:39; Guilherme Valle, New York, N.Y., 1:25:50; Matt Hanley, Ridgewood, N.J., 1:25:54; Mitch Baruchowitz, Rye, N.Y., 1:25:56; Frank Carbino, Greenwich, 1:26:07; Christopher Ix, 1:26:09; Michael Levesque, North Salem, N.Y., 1:26:18; Will Bruce, Stamford, 1:26:31; Charles Smith, Larchmont, N.Y., 1:26:35; Paul Murphy, Old Greenwich, 1:26:36; Anne Gustafsson, Old Greenwich,1:26:44; Michael Halper, Demarest, N.J., 1:26:53; James Strol, Stamford, 1:26:54; Arthur Chin, Rye, N.Y., 1:26:55; Tadeo Rodriguez, Stamford, 1:27:13; Daniel Glickenhaus, Scarsdale, N.Y.,1:27:16; Nancy Lovas, Norwalk 1:27:19; Stephen McCulloch, Ossining, N.Y., 1:27:20; Last Minute Milers 99 1:27:22; John Scura, Darien, 1:27:31; We R Who We R 1:27:38; Anthony Mann, Greenwich, 1:27:40; Kati Dixon, Riverside,1:27:41; Robert Brennan, New York, N.Y.,1:27:50; Benjamin Metzger, Bronxville, N.Y., 1:27:51; Todd Harper, Ridgefield,1:27:58; Gabriel Stroie, Stamford, 1:28:04; Jb Brom, Old Greenwich, 1:28:15; William Versfelt, Brooklyn, N.Y., 1:28:22; Oliver Kaufman, Stamford, 1:28:30; Douglas Rivelli, Stamford, 1:28:43; Paul Turcotte, Rye, N.Y., 1:28:45; Allen Boutin, Bristol, 1:28:46; Eline De Graaf, Stamford, 1:28:47; Patrick Marsh, Greenwich, 1:28:58; John Malone, Irvington, N.Y., 1:29:14; Jake Schonberger, Brooklyn, N.Y., 1:29:23; Lauren Smith, Katonah, N.Y., 1:29:26; Andrew Ogren, Pittsburgh, Pa., 1:29:27; Erin Patterson, Darien, 1:29:35; Steven Jonas, Woodbury, N.Y., 1:29:36; Jan Travnicek, Stamford, 1:29:38; Benno Meier, Greenwich, 1:29:41; Juan Vives, Old Greenwich, 1:29:41; Maria Tancredi, Rye, N.Y., 1:29:46; Sergei Shaw, Greenwich, 1:29:51; William Curran, Rye, N.Y., 1:29:54; John Langley, Cos Cob, 1:30:07; Sarah Simmons, Greenwich, 1:30:08; Travis Anderson, Greenwich, 1:30:08; Tracy Blaumauer, Ridgefield, 1:30:09; Taran Bakker, Greenwich, 1:30:24; Blaine Wilkes, Greenwich, 1:30:33; Kay Lovig, Bedford, N.Y., 1:30:40; Jeremiah McGuire, New York, N.Y., 1:30:47; Bernardo Rodrigues, Old Greenwich, 1:31:03; RELAY Unbroken 1:31:04; Ken Goldstein, Cos Cob, 1:31:05; John Rock, Rye, N.Y., 1:31:20; Fiona Nugent, Yonkers, N.Y., 1:31:34; Terry Brenner, Stamford, 1:31:38; Joe Ginter, Old Greenwich, 1:31:46; Michael Harris, Old Greenwich, 1:31:48; Andrew Jacobson, Greenwich, 1:31:50; Michael Lengle, Alexandria VA., 1:31:50; Bradley George, Brooklyn, N.Y., 1:31:53; Kathleen Riegelhaupt, Rye, N.Y., 1:32:01; Trip Sullivan, Rye, N.Y., 1:32:03; Joe Darula, Greenwich, 1:32:06; Katherine Vadasdi, 1:32:11; Michael Cruz, Tarrytown, 1:32:15; Lars Gustafsson, Old Greenwich, 1:32:18; Tess Vorselen, Riverside, 1:32:22; Nimrod Sheinberg, Irvington, N.Y., Caroline Phillips, New York, N.Y., Kyle Daniel, Cos Cob, 1:32:52; Kathleen Crowley, Ossining, N.Y., 1:33:04; RELAY Team Linderoth, 1:33:05; Peter Hohmeister, Stamford, 1:33:09; Jerry Haas, Stamford, 1:33:12; Dawn Marinaccio, Greenwich, 1:33:14; Michael Maiolo, Old Greenwich, 1:33:27; RELAY Team Gutsy Girls, 1:33:33; RELAY Flower Power, 1:33:36; Charles Leykum, Houston Texas, 1:33:42; RELAY Nite And Fite, 1:33:53; Christina Kabbash, Southbury, 1:33:55; Mark Naso, Stamford,1:33:57; Mariano Urquiola, Riverside, 1:33:59; Brent Perkel, Westport, 1:34:02; Tyler Silverman, Jamaica Plain, Mass., 1:34:05; David Powell, Riverside, 1:34:20 Christopher Dunn, Greenwich, 1:34:27; Ric Nadel, Westport, 1:34:27; Nick Klamka, Cos Cob, 1:34:29; Jeffery Moroch, 1:34:34; Brooke Weicker, Stamford, 1:34:35; Jeff Smith, Larchmont, N.Y., 1:34:37; Alberto Chiesara, Greenwich,1:34:45; Evan Bender, Tarrytown, N.Y.,1:34:49; Ross Mazo, Cos Cob, 1:34:53; Thomas Bottini, Wilton, 1:35:17; Nikki Negrea, Greenwich, 1:35:21; Kevin Gibbs, Rye, N.Y., 1:35:27; Kim Cognato, Danbury, 1:35:31; Lilly Wellenbach, New York, N.Y., 1:35:32; Mark Hyman, Riverside, 1:35:54; Jim Kovac, Trumbull, 1:36:00; Alejandro Fernandez, Stamford, 1:36:06; Matthew Cavataro, Greenwich 1:37:00; Cristiano Ramponi Se Old Greenwich, 1:37:02; Toufic Wakim, Riverside, 1:37:07; Leslie Glenn, Stamford, 1:37:20; Peter Calabro, Westport, 1:37:23; Elysa Cruse, Norwalk, 1:37:44; Diane Friedlaender, Briarcliff Manor, N.Y.,1:37:51; Jason Rosen, White Plains, N.Y., 1:38:05; Robert Bazata, New Canaan, 1:38:13; Andrew Yin, Greenwich, 1:38:13; Holly Jonas, Woodbury, N.Y., 1:38:16; Athanasios Dousis, Boston, MA., 1:38:17; John Pareti, Thornwood, N.Y., 1:38:20; Olivia Hodel, Wilton, 1:38:22; Lindsay Farrell, Ossining, N.Y.,1:38:25; Adam Parker, Darien, 1:38:30; Andrew Wiener, Greenwich,1:38:55; Scott Piper, Cos Cob, 1:39:13; Allie Gerber, Greenwich, 1:39:30; Christopher Lengle, Riverside,1:39:34; Neil Katz, Pleasantville, N.Y., 1:39:35; Nona Ullman, Chappaqua, N.Y., 1:39:37; Patrick Kelly, New Canaan, 1:39:46; Garet Hil, Greenwich, 1:39:48; Madeleine Dunn, Greenwich, 1:39:48; Patrick Cwanek, Fairfield, 1:40:01; Gregory McKenna, Armonk, N.Y., 1:40:02; RELAY Team Ct 1:40:02; Jebb Vincent, Greenwich, 1:40:03; Mitchell Bernstein, New Rochelle, N.Y., 1:40:11; Javier Kulesz, Darien, 1:40:23; Edward Carey, Hawthorne, N.Y., 1:40:24; Rich Donnelly, Tuxedo Park, N.Y., 1:40:29; Christopher Versfelt, Boston, Mass., 1:40:39; Julia Lehmitz, Greenwich, 1:40:46; Matthew Allard, Riverside, 1:40:59; Ward Davis, Old Greenwich, 1:41:02; Bill Fishman, Rye, N.Y.,1:41:05; Fabio Signori, Old Greenwich, 1:41:07; Caroline Murphy, Redding, 1:41:23; Vilas Sogaard-Srikri, Greenwich, 1:41:25; Kelley Throop, Norwalk, 1:41:30; Nathaniel Davis, Philadelphia, PA.,1:41:34; Alexandra Kramer, Riverside,1:41:36; Jennifer Molloy, Rye, N.Y.,1:41:36; Karl Bylciw, Riverside, 1:41:39; Mallory Beck, New York, N.Y., 1:41:43; Bobby Darula, Cos Cob, 1:41:49; Leon Spooren, Rye, N.Y., 1:41:49; Scott Harvey, New York, N.Y.,1:41:58; Kiera Quinn, Darien, 1:42:16; Jason Katz, Pleasantville, N.Y., 1:42:36; Bharath Srikrishnan, Greenwich, 1:42:39; John Dobreski, Bethel, 1:42:53; Hamid Asgari, Greenwich, 1:42:56; Amy Nazimiec, Stamford 1:43:05; Annemarie Fuccillo, Pleasantville, N.Y., 44 1:43:11; Thomas Brust, Mount Tabor, N.J., 1:43:14; Simon Gill, Darien, 1:43:19; Juan P Biadayoli, Stamford, 1:43:21; Michael Ronemus, Stamford, 1:43:22; Gabriela Kulesz, 1:43:24; Eddie Valk, Brooklyn, N.Y., 1:43:26; Michael Papkowich, Great Neck, N.Y., 1:43:30; Jeffrey Sheehan, Monroe, 1:43:45; Jen Murphy Darien, 1:43:53; Will Arsenault 1:43:53; Kate Cyganovich, Stamford, 1:44:04; Stephanie Bennett, New Fairfield, 1:44:05; Zach Ascher, New York, N.Y., 1:44:13; Alan Benjamin, Westport, 1:44:54; RELAY Team Polsi Jones 1:44:55; Lisa Dominici, Rye, N.Y. 1:44:58; Robert Castillo, New York, N.Y.,1:45:04; Kera Engle, Stamford, 1:45:06; Laura Solecki, Brooklyn, N.Y., 1:45:09; Connor Bylciw, Riverside, 1:45:38; David Nable, Mount Kisco, N.Y., 1:45:59; Tom Cyganovich, Stamford,1:46:06; David Edwards, Old Greenwich, 1:46:12; Mark Lanaghan, New York, N.Y., 1:46:18; Jordan Bryk, New York, N.Y.,1:46:23 Axel Calmet, Rye, N.Y., 1:46:26; Laura Weinberg, Greenwich, 1:46:51; Loren Riegelhaupt, Rye, N.Y., 1:46:57; John Gelb, Stamford, 1:47:09; Matthew Jacobson, Greenwich, 1:47:17; Jill Oberlander, Greenwich,1:47:22; Robyn Goldberg, Larchmont, N.Y., 1:47:37; Tim Gerber, Greenwich, 1:47:43; Kate Harvey, New York, N.Y., 1:47:44; Katie Zurenda, 1:48:04; Nikki Miller, Stamford, 1:48:19; Jason Rathgeber, Darien, 1:48:28; William Kaiser, Fairfield, 1:48:59; Eli Hezi, Scarsdale, N.Y., 1:49:20; Dan Clark, Stamford,1:49:34; Cathy Raynis Meeker, Mount Vernon, N.Y., 1:49:43; Jamie Davitt, Rye, N.Y., 1:49:48; James Lengle, Arlington, VA., 1:49:52; Lindsay Smallwood, Stamford, 1:49:55; Natalia Bergamaschi, New York, N.Y.,1:50:13; Alexander Davidson, Larchmont, N.Y., 1:50:13; Tortsen Sippel, Old Greenwich, 1:50:26; Howard Weintraub, Greenwich, 1:50:45; Cynthia Howard, Rye, N.Y., 1:50:56; Yuval Beton, Cos Cob, 1:51:06; Susan Martinez, 1:51:07; Patrick Daly, Pearl River, N.Y., 1:51:31; Jack Murray, Darien, 1:51:41; David Eben, Stamford, 1:51:50; Tim Rizzo, Wilton, 1:51:53; Elena Remais, Briarcliff Manor, N.Y., 1:51:58; Lauretta Brown, Briarcliff Manor, N.Y., 1:52:01; Hardy Johnson, Armonk, N.Y., 1:52:02; Meg Kennedy, Pleasantville, N.Y., 1:52:14; Mark Chan, New York, N.Y., 1:52:19; Jeff Pribyl, Greenwich, 1:52:23; Kelly Vives, Old Greenwich, 1:52:24; Sally Kniffin, Redding, 1:52:46; Margaret Rose, Rye, N.Y., 1:52:57; Omar Yacoub, Cos Cob, 1:53:43; Gretchen Johnson, Old Greenwich,1:53:54; Corinne Lee, Wilton, 1:53:55; Meeghan O'Donnell, Wilton, 1:53:56; Robert Mitchell, Darien, Nuria Moreno Rivera, Stamford, 1:54:32; Catherine Mitchell, New York, N.Y., 1:54:50; Diego Rivera, Long Island City, N.Y., 1:55:00; David Rappoport, Greenwich, 1:55:26; Catherine Walker, Greenwich, 1:55:28; Dominic Schmitt, Larchmont, N.Y., 1:56:00 Maura D’Andrea, Branford, 1:56:24; Alex Faust, Old Greenwich, 1:56:39; Wander Debrito Stamford, 1:57:01; Steviann Martines, Old Greenwich, 1:57:22; Karen Dolins, Scarsdale, N.Y., 1:57:42; David Pitches, New York, N.Y., 1:57:58; Chris Cawley, Tarrytown, N.Y., 1:58:14; Eytan Lombroso, New Rochelle, N.Y., 1:58:31; Elizabeth Vadasdi, New York, N.Y. 1:58:55; Gray Weicker, Stamford, 1:59:01; Susan Cullen, Lindenhurst, N.Y., 1:59:28; Laurie Lubowitz Stamford, 1:59:46; Robin Helman, Irvington, N.Y., 2:00:13; Andrew Castellano, Wilton, 2:00:51; Samantha Geary, New York, N.Y., 2:02:16; Erin Appleton, Harrison, N.Y., 2:02:17; Mark Sutton, Riverside, 2:02:27; Karrin Smoley, Stamford, 2:04:59; Christopher Esposito, Center Valley, Pa., 2:06:01; Olga Litvinenko, 2:06:50.